Cevaplar.Org

RİSALE-İ NUR DERS NOTLARIM-191

Ders: Şualar(13. Şua,) s: 307 İzah: Prof. Dr. Şener Dilek İzah edilen kısım: “Bugün, büyük ve merhum kardeşim Molla Abdullah ile Hazret-i Ziyaeddin hakkındaki malûmunuz muhavereyi tahattur ettim. Sonra sizi düşündüm. Kalben dedim


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2018-12-01 10:12:47

Ders: Şualar(13. Şua,) s: 307

İzah: Prof. Dr. Şener Dilek

İzah edilen kısım: "Bugün, büyük ve merhum kardeşim Molla Abdullah ile Hazret-i Ziyaeddin hakkındaki malûmunuz muhavereyi tahattur ettim. Sonra sizi düşündüm. Kalben dedim: Eğer perde-i gayb açılsa, bu sebatsız zamanda böyle sebat gösteren ve bu yakıcı, ateşli hallerden sarsılmayan bu samimî dindarlar ve ciddî müslümanlar eğer herbiri bir veli, hattâ bir kutub görünse, benim nazarımda şimdi verdiğim ehemmiyeti ve alâkayı pek az ziyadeleştirecek ve eğer birer âmi ve âdi görünse, şimdi verdiğim kıymeti hiç noksan etmeyecek diye karar verdim.Şualar (s. 307)

*"bu sebatsız zamanda böyle sebat gösteren"(Şualar, s. 307) Zaman ahirzaman. İnsanın azmini, insanın himmetini ve hamiyetini kıran saikler çoğalmış. Beşerin nazarı, ufku afakileşmiş, maddileşmiş, siyasileşmiş. Kalbi hayatın istikametinden ziyade dünyanın tedvir ve tanzimi beşerin gündemine gelmiş. Dolayısıyla sebatla, metanetle bir ömür boyu dine hizmet etme ideali herkeste görülmüyor. Bu bir nevi umumi belva. Ahirzamanın dehşet ve şiddeti içerisinde insanların çoğu hak ve hakikatte sebat etmekten geri kalıyorlar, fire veriyorlar. Bu bir realite. 

*Allah bir kulunu severse ona padişahlık mı verir? Sultanlık mı verir? Hayır. Bağ mı, bahçe mi, varlık mı, devlet mi, servet mi?..Hayır..Allah'ın en büyük ihsan-ı ekberi hidayettir. Hidayet ruhun cennetidir. Allah bir kulunu severse ona hidayet bahşeder. Onun için, bir peygamber gelmiş, yarın mahşerde arkasında bir kişi var. Bu ne demek? Demek ki, bir kişi daire-i imana girsin, İslamiyetle şereflensin, hidayet nimetine mazhar olsun diye Allah bir peygamberi göndermiş.

*Bir tebliğ insanın en büyük vazifelerinden birisi; Allah'ı bilmek ve bildirmek, tanımak ve tanıttırmak, sevmek ve sevdirmek. Tebliğ manası kainat kadar kıymetli. Bu, hiçbir şeyle kıyasa girmiyor yani.

*Şurada derede bir çocuk boğuluyor olsa ve birisi de ona çekip kurtarsa, orada kurtaranın alim mi, cahil mi, rütbeli mi, memur mu, amir mi olmasının önemi yok. Olayın büyüklüğüne bakmak lazım. İman kurtarma hizmetine bu nazarla bakmak lazım..

*Sebat gösterildikçe inkişaflar oluyor. Bir kabak yetiştireceksin, bir domates yetiştireceksin, sebat gerektiriyor. Ektin, üç gün sonra çıkmıyor. Sünnetullah kanunlarına göre gereken görevleri yapacaksın. Ziraat ilmine göre ona gübre atacaksın, çapa vuracaksın, etrafı çitleyeceksin. Ona muin ve muzahir olacaksın ki o ekin ortaya çıksın. İnsan yetiştirmek ise dünyada en zor şey. Onun için insan yetiştirme işinde Cenab-ı Hak birinci olarak kimleri tayin etmiş?Peygamberleri..

Sırr-ı veraset noktasında her Müslüman, peygamber efendimizin bu tebliğ ve temsil manasına ayine olması gerekiyor. Hele bu asırda insanların nazarı dinden ve mukadesattan uzaklaşmış, maddileşmiş, süflileşmiş, dini hakikatler aleminde beşinci, onuncu, yirminci dereceye düşmüş. 

Hamiyetleri uyandırmak, gayretleri küllileştirmek, insanları imana, Kur'an'a celbetmek noktasından da tebliği makamındaki insanlar da neye muhtaç? Sebata muhtaç, şevke muhtaç, hamiyete muhtaç. Hamiyet ve gayretle, sebat ve ısrarla, ciddiyetle çalışırlarsa inşallah Cenab-ı Hak onların o emeklerini ne yapmaz? Zayi etmez. Onun ecir ve mükafaatını da Cenab-ı Hak kat kat ahirette bahşediyor, lütfediyor, inayet ediyor.

*İslam alemi bügün İslamiyetin güzelliğini hayatında fiilen gösteren insanlara muhtaç. Saffetiyle, samimiyetiyle, muamelatında, ahlakında, ibadetinde ciddiyetiyle örnek insanlara ihtiyaç, her zamankinden daha fazla bir hale gelmiş.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

RİSALE-İ NUR DERS NOTLARIM-192

RİSALE-İ NUR DERS NOTLARIM-192

Ders: 17. Lem’a, 13. Nota İzah: Mehmed Kırkıncı Hocaefendi *Cenab-ı Hak bizi kul olarak yar

RİSALE-İ NUR DERS NOTLARIM-191

RİSALE-İ NUR DERS NOTLARIM-191

Ders: Şualar(13. Şua,) s: 307 İzah: Prof. Dr. Şener Dilek İzah edilen kısım: “Bugün, bü

RİSALE-İ NUR DERS NOTLARIM-190

RİSALE-İ NUR DERS NOTLARIM-190

Ders: 14. Lem'anın İkinci Makamı İzah: Prof. Dr. Alaaddin Başar *“Besmelenin rahmet noktas

RİSALE-İ NUR DERS NOTLARIM-189

RİSALE-İ NUR DERS NOTLARIM-189

Ders: Onsekizinci Söz, Birinci Nokta İzah: Prof. Dr. Şener Dilek *Nefis hakikat noktasında g

RİSALE-İ NUR DERS NOTLARIM-188

RİSALE-İ NUR DERS NOTLARIM-188

Ders: 17. Söz İzah: Mehmed Kırkıncı Hocaefendi İzah edilen kısım: “Hâlık-ı Rahîm ve

RİSALE-İ NUR DERS NOTLARIM-187

RİSALE-İ NUR DERS NOTLARIM-187

Ders: Barla Lahikası(s: 249) İzah: Prof. Dr. Şener Dilek İzah edilen kısım: Aziz kardeşleri

RİSALE-İ NUR DERS NOTLARIM-186

RİSALE-İ NUR DERS NOTLARIM-186

Ders: 21, Lem’a, Dördüncü Düsturunuz, İkinci Sebeb İzah: Mehmed Kırkıncı Hocaefendi *

RİSALE-İ NUR DERS NOTLARIM-185

RİSALE-İ NUR DERS NOTLARIM-185

Ders: Şualar(s. 329) İzah: Prof. Dr. Şener Dilek İzah edilen kısım: Ehl-i keşf-el kuburun m

RİSALE-İ NUR DERS NOTLARIM-184

RİSALE-İ NUR DERS NOTLARIM-184

Ders: 17. Lem’a, Yedinci Nota İzah: Mehmed Kırkıncı Hocaefendi *Allah rahmet eylesin Turgut

RİSALE-İ NUR DERS NOTLARIM-183

RİSALE-İ NUR DERS NOTLARIM-183

Ders: 17.Lem’a, 6. Nokta İzah: Mehmed Kırkıncı Hocaefendi *“İnsan, bazı firenkler ve f

RİSALE-İ NUR DERS NOTLARIM-182

RİSALE-İ NUR DERS NOTLARIM-182

Ders: Kastamonu Lahikası(s. 195) İzah: Prof. Dr. Şener Dilek İzah edilen kısım: Ehl-i velaye

Görmedikleri halde, Rablerinden korkanlar için bir bağışlanma ve büyük bir mükafat vardır.

Mülk, 12

GÜNÜN HADİSİ

Resulullah (sav) buyurdu ki: "Kim "üç kız" veya "üç kızkardeş" veya "iki kızkardeş" veya "iki kız" yetiştirir, terbiye ve te'diblerini eksik etmez, onlara iyi davranır ve evlendirirse cenneti hak etmiştir."

Ebu Davud, Edeb 130, (5147); Tirmizi, Birr, 13 (1913)

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI