Cevaplar.Org

İŞÂRÂTÜ’L İ’CÂZ TEFSİRİ HAKKINDA

İşârâtü’l İ’caz hakkında çok şeyler söylendi, pek çok şeyler yazıldı. Binâenaleyh, bu fakirin ilmi hüviyeti İşâr’atü’l İ’caz’ın ilmi seviyesini ihâtaya ve anlatmaya kâfi değildir. Fakirin yapacağı, olsa olsa, farklı bir pencereden bakarak, görebildiklerini dile getirmekten başka bir şey değildir.


Ali Haydar Çetintürk

cetinturkalihaydar@gmail.com

2021-03-23 08:49:24

İşârâtü'l İ'caz hakkında çok şeyler söylendi, pek çok şeyler yazıldı. Binâenaleyh, bu fakirin ilmi hüviyeti İşâr'atü'l İ'caz'ın ilmi seviyesini ihâtaya ve anlatmaya kâfi değildir. Fakirin yapacağı, olsa olsa, farklı bir pencereden bakarak, görebildiklerini dile getirmekten başka bir şey değildir.

Bir çok tefsiri mütalaa etmiş bir kardeşiniz olarak şunu söyleyebilirim ki, İşaratü'l İ'caz ne Zemahşeri'nin Keşşâf'ı, ne de demirden leblebi olan Kadı Nasirüddin'in Tefsir-i Beydavisi değildir. Kısmen benzerlik arz etmiş olsa da, Fahreddin-i Razi'nin Tefsir-i Kebir'inin bile i'caz bakımından boy ölçüşemeyeceği bir eser değil, bilakis zernişan olan bir şaheserdir.

Mazgalların üzerinde çömelmiş talebelerine zindandan kitap yazdıran İmam Serahsi'ye hayran olmamak mümkün değildir. Refah yerine zindanı tercih eden İmam-ı Azam olmak kolay değildir. Herkes İmam-ı Azam olamaz. İmam-ı Azam de, orada dur!

Zekalarıyla ve ezberleriyle öne çıkan ve İmam olmayı sonuna kadar hak eden şahsiyetlerin çektikleri çileler de en az ilimleri kadar büyüktür. Büyüklerin çilesi de büyük olur.

O çilekeşlerden birisi de Üstad Bediüzzaman Hazretleridir. Benim gibi rahle başında ders okuyanların Birinci Dünya Savaşı sıralarında at sırtında, yaralı olarak İşârâtü'l İ'caz'ı yazdıran Hazret-i Üstadı, onun ilmini ve çilesini anlaması ve anlatması mümkün değildir.

Atmış- yetmiş cild olarak yazılması tasavvur edilen, ancak Fatiha Suresinden Bakara Suresinin 33. ayet-i kerimesine kadar yazılması Rabbü'l âlemin tarafından takdir edilen İşârâtü'l İ'caz, Bedii bir âlimin eşsiz bir eseri olarak kütüphanelerin başköşesinde bir serlevha olarak bulunmayı fazlasıyla hak eden muhteşem bir tefsirdir.

Bu tefsiri muhteşem yapan sebeblerin başında gelen şey ise, söylenmemiş olan şeylerin söylenmesi ve söylenen şeylerin de sadece bir cümle ve bir kelimeden çıkarılmış olmasıdır.

Sözlerimin onlarca şahidinden sedece birisi, وَمَا اُنْزِلَ مِنْ قَبْلِكَ ayet-i kerimesindeki وَمَا اُنْزِلَ مِنْ قَبْلِكَ nâzm-ı celilidir. Kıyamete kadar düşünsem tasavvur edemeyeceğim manaları tasavvur eden, bir kelimeden altı değişik manayı çıkaran ve çıkardığı o manaları da akaidde delil olarak önümüze koyan bir müfessir Bediüzzaman ismini hak ettiği gibi, o işaretleri sinesinde sır yapan bu tefsir de, isminin müsemması olmayı ziyadesiyle hak eden bir tefsirdir.

"Üç boyutlu resmi görmek kolay değildir" Besmeleyi tefsir ederken, Rahman Ve Rahim isimlerinin izahı sadedinde belagattaki tecelli sanatının farklı yansımasını ortaya çıkaran üç boyutlu portre gibidir İşârâtü'l İ'caz!

Ruhsuz bedenin adı ceseddir. Lafız mana ile izdivac etmezse kelam olmaz. İncisi olmayan sadef kabuktur. İnsanı kul yapan ruh ve beden gibidir İşârâtü'l İ'caz!

Allah yolunda yürüdüğünü zannedenler ile şeriat yolunda şerefiyle sürünenlerin mürekkeplerinden dökülen şehadet kanı gibidir İşârâtü'l İ'caz!

"Din hayatın hayatı, hem nuru, hem esası. İhya-yı din ile olur şu milletin ihyası" düsturunun aydınlattığı yolda bir ahter-i kebirdir İşârâtü'l İ'caz! Vesselam!

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İSMAİL ÇETİN HOCAEFENDİ ÜSTADI ANLATIYOR-1

İSMAİL ÇETİN HOCAEFENDİ ÜSTADI ANLATIYOR-1

Takdim Kıymetli ziyaretçilerimiz Üstad Bediüzzaman’ın vefatının sene-i devriyesinde son de

ABDÜLFETTAH EBU GUDDE’NİN KALEMİNDEN ÜSTAD BEDİÜZZAMAN-1

ABDÜLFETTAH EBU GUDDE’NİN KALEMİNDEN ÜSTAD BEDİÜZZAMAN-1

Takdim Kıymetli ziyaretçilerimiz, Üstad Bediüzzaman’ın ahirete intikalinin sene-i devriyesin

İŞÂRÂTÜ’L İ’CÂZ TEFSİRİ HAKKINDA

İŞÂRÂTÜ’L İ’CÂZ TEFSİRİ HAKKINDA

İşârâtü’l İ’caz hakkında çok şeyler söylendi, pek çok şeyler yazıldı. Binâenaleyh

RİSALE-İ NUR’DA TASAVVUF-4

RİSALE-İ NUR’DA TASAVVUF-4

Vakit/Zaman: İnsanın içinde bulunduğu andır. Bundan maksat, kişinin içinde bulunduğu zaman

RİSALE-İ NUR’DA TASAVVUF-3

RİSALE-İ NUR’DA TASAVVUF-3

RİSALE-İ NUR DA BAZI TASAVVUFİ İFADELER Bütün Güzelliklerin Kaynağı İmandır “Her hak

RİSALE-İ NUR’DA TASAVVUF-2

RİSALE-İ NUR’DA TASAVVUF-2

Risale-i Nur’da bir disiplin olarak tasavvufun değerlendirilmesi a.Dinin Temel Esasları Açıs

KIZIL İCAZ VEYA BEDİÜZZAMAN’I ANLAMAK

KIZIL İCAZ VEYA BEDİÜZZAMAN’I ANLAMAK

“Kişi bilmediğinin düşmanıdır” Bir şey ve bir kimse hakkında bilgi sahibi olmadan fiki

RİSALE-İ NUR’DA TASAVVUF-1

RİSALE-İ NUR’DA TASAVVUF-1

Tasavvuf: Sözlük anlamı itibariyle arınmak, temizlenmek, duru hale gelmek anlamındadır. Terim

BEDİÜZZAMAN’IN DEĞERLENDİRMELERİ IŞIĞINDA SOSYAL BARIŞIN SAĞLANMA ÇARELERİ

BEDİÜZZAMAN’IN DEĞERLENDİRMELERİ IŞIĞINDA SOSYAL BARIŞIN SAĞLANMA ÇARELERİ

Bu asırda streslerin ve psikolojik davranış bozukluklarının önemli bir sebebi, iyi yüzlü kar

KIZIL İCAZ TERCÜMESİ ÜZERİNE

KIZIL İCAZ TERCÜMESİ ÜZERİNE

Kızıl Îcâz, Mantık ilminde önemli bir yere sahip olan el-Ahdari’ye ait “es-Süllem” adl

SEYDA MOLLA MUSA CELALİ’NİN KALEMİNDEN ÜSTAD BEDİÜZZAMAN VE ESERLERİ

SEYDA MOLLA MUSA CELALİ’NİN KALEMİNDEN ÜSTAD BEDİÜZZAMAN VE ESERLERİ

Takdim Doğu Anadolu’nun değerli âlimlerinden Seyda Molla Musa Celali(Geçit) hocamızın sitem

Sakın sizi dünya hayatı aldatmasın.

Fâtır, 5

GÜNÜN HADİSİ

SABAH İLE YATSI NAMAZLARINI CEMÂATLE KILMANIN FAZÎLETİNE DÂİR EBÛ HÜREYRE HADÎSİ

Münâfıklara sabah ile yatsı (cemâat) namazlarından daha ağır hiç bir namaz yoktur. (Halbuki) bu iki namaz(ın cemâatin)de olan (ecir ve fazîlet)i bilseler emekliye, emekliye (sürtüne, sürtüne) de olsa onlara gel(ip hâzır ol)urlardı. (Ebû Hüreyre)

TARİHTE BU HAFTA

*Fatih Camii'nin yeniden ibadete açılışı(15 Nisan 1772) *Turgut Özal'ın Vefatı(17 Nisan 1993) *Türk-Yunan savaşının başlaması(18 Nisan 1897) *Miladi takvime göre Efendimiz'in (s.a.v.)dünyaya teşrifleri(20 Nisan 571)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI