HAÇLI-SIYONIST-PUTPEREST İTTİFAKI

Hıristiyanlar ve Yahudiler muharref dini metinlere ve yorumlara dayandıklarından dünya barışı konusunda müspet hareket edemiyorlar. Hikmetten ve adaletten uzak davranıyorlar. İzledikleri dini siyasetleri de çarpık oluyor. Dini siyasete alet etmelerinin sonucunda tarihi


Mustafa Özcan

mustafaahmetozcan@gmail.com

2024-05-22 11:53:47

Hıristiyanlar ve Yahudiler muharref dini metinlere ve yorumlara dayandıklarından dünya barışı konusunda müspet hareket edemiyorlar. Hikmetten ve adaletten uzak davranıyorlar. İzledikleri dini siyasetleri de çarpık oluyor. Dini siyasete alet etmelerinin sonucunda tarihi kavşaklarda üç önemli sapma yaşamışlardır. Bunlardan ilki Haçlı Seferleridir. Bu dinden bir sapmadır. Buna rağmen dini savaşlardan ders çıkartmamışlar ve İslam'a ve Müslümanlara karşı körü körüne düşmanlıklarını sürdürmüşlerdir. Haçlı savaşlarının mimarları olan Frenkler veya Batılılar yanlışlarını gözden geçirmemişler ve muhasebe etme ihtiyacı hissetmemişlerdir.

 Hıristiyanlık tarihindeki ikinci sapma veya dini siyasete alet etme vakası ise Gamalı Haç ile sembolize edilen Nasyonel Sosyalizm deneyimi ya da Nazizm akımı olmuştur. Nazizm de Yahudilerle bir hesaplaşma ideolojisi olmuştur. Mussolini ise Libya'da Müslümanlarla hesaplaşmıştır.

 Üçüncü sapma da Allah'ın elini kıyamete zorlamak teziyle bilinen Protestanlık içinde Evanjelik akımdır. Evanjelikler bilhassa Ortadoğu'da savaş kışkırtıcılığı yapmış ve haklı ya da haksız İsrail'in gerisinde durmuşlardır.

 Bu da Filistin davası gibi adilane davaların çözümsüz kalmasına hizmet etmiştir. Küresel bir tıkanmayı da beraberinde getirmiştir. Bu tutum ve davranışlar Aksa Tufanı baskını sonrasında yeniden nüksetmiştir. Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, İsrail'e desteğini açık eden siyasetçilerden birisi olmuştur. Bu çerçevede Gazzelileri hedef alarak İsrail'in yanında durduğunu ilan etmiş ve 'Dini bir savaşın içindeyiz' ifadelerini kullanmıştır. Hamas'ın başlattığı Aksa Tufanı operasyonu sonrası Gazze'de sivil yerleşim yerlerini gece gündüz bombalayan İsrail'e ABD'den tam destek gelmiştir. ABD bölgeye savaş gemisi gönderirken ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham skandal ifadeler kullandı.

İsrail'e açık desteğini Fox News yayını üzerinden duyuran Graham, Filistinlilerin İsrailliler ile birlikte yaşamak istemediklerini belirtti. Graham çatışmaların arazi ya da sınır çatışmasından kaynaklanmadığını iddia ederken "Burada dini bir savaşın içindeyiz" ifadelerini kullanmıştır. Kuralsız savaş yürütmek ve bebekleri öldürmek hangi savaş kapsamına girer? İsrail'in Gazze karşısında elini kolunu serbest bırakmak Rus işgali karşısında Berlin'in yağmalanması ve serbest şehir ilan edilmesine benzer. ABD Ruslara Berlin'de bu serbestliği tanıdığı gibi, Biden yönetimi de aynı serbestiyi Gazze'de Yahudilere tanımıştır. "İsrail'in yanındayım" diyen ABD'li senatör, "Ne gerekiyorsa yapın, yeri dümdüz edin." İfadelerini kullandı. İsrail'e açık şekilde desteğini ifade eden Graham, "Ne gerekiyorsa yapın, yeri dümdüz edin" ifadesini kullanmıştır. Amerikalı Senatör, "Yahudi devletini yok etmek istiyorlar" iddiasında da bulundu.

Bu açıklamalarını sosyal medya hesabından da paylaşan Graham, Ortadoğu'da devam eden durum için İsrail'i suçlayanlar nedeniyle "dehşete düştüğünü" de ifade etti. Lindsey Graham, iki devletli çözüm istenmediğini ileri sürerek "Tek devletli çözüm istiyorlar. Yahudi devletini yok etmek istiyorlar." ifadesini kullanmıştır. Tek devlet isteyen Filistin topraklarını Filistinlilerle paylaşmak istemeyen İsrail yönetimleridir.

 Aynı doğrultuda, ABD Temsilciler Meclisi'nin Evanjelik Başkanı Mike Johnson, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya, ABD Kongresi'nin sonuna kadar İsrail'i desteklemeyi sürdüreceğine ilişkin güvence verdiğini açıkladı. Koltuğa oturur oturmaz ilk iş olarak İsrail'e destek veren karar tasarısını oylamaya sunduğunu hatırlatan Mike Johnson, "Netanyahu'ya, İsrail'e ve İsrail halkına desteğimizin sarsılmaz olduğunu söyledim. Hıristiyan olarak, İncil'in açıkça İsrail konusunda nerede durmamız gerektiğini söylediğini biliyorum. Tanrının, İsrail'i kutsayan milletleri kutsayacağını biliyorum" demiştir ( https://www.aksam.com.tr/dunya/abd-soykirimi-incile-dayandirdi-israili-

dinle-aklama-cabasi/haber-1415204 ).

 Muharref dini anlayışlar dünya barışına ve adalete ulaşmanın önünde en büyük bir engel olarak karşımızda duruyor.

Bütün bunlara rağmen savaşın galibi Gazzeli mustazaflar olacaktır.

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

HAÇLI-SIYONIST-PUTPEREST İTTİFAKI

HAÇLI-SIYONIST-PUTPEREST İTTİFAKI

Hıristiyanlar ve Yahudiler muharref dini metinlere ve yorumlara dayandıklarından dünya barışı

TALİPOĞULLARI KATLİAMLARINDAN İHVAN KATLİAMLARINA

TALİPOĞULLARI KATLİAMLARINDAN İHVAN KATLİAMLARINA

Tarihte sık kullanılan deyimlerden birisi ‘makatil Talibiyyin’ ifadesidir. Kısaca Ebu Tali

YIKILMAKTA OLAN ÜÇÜNCÜ MABET

YIKILMAKTA OLAN ÜÇÜNCÜ MABET

Kimi Yahudiler mecazen veya sembolik anlamda İsrail’e Süleyman Tapınağı makamında üçüncü

AKSA TUFANI’NIN İSTİKBALDEKİ AKİSLERİ

AKSA TUFANI’NIN İSTİKBALDEKİ AKİSLERİ

De ki: " Bize iki güzellikten birinin dışında başka bir şeyin gelmesini mi bekliyorsunuz? Oy

HAMAS ÜZERİNDEKİ AMALEK GÖLGESİ  

HAMAS ÜZERİNDEKİ AMALEK GÖLGESİ  

 Amalek kelimesi İbranice'de kullanıldığı gibi Arapça'da da kullanılmaktadır.  Umlak yani

YENİ İSRAİLİYAT VE DİNİ GÜVENLİĞİMİZ

YENİ İSRAİLİYAT VE DİNİ GÜVENLİĞİMİZ

Güvenlik birçok tamlama ile birlikte anılabilir. Milli güvenlik bunlar arasındadır. Yerli ye

İSRAİL'İN KIYAMETİNİ TÜRKLER KOPARIR

İSRAİL'İN KIYAMETİNİ TÜRKLER KOPARIR

Türkiye çağlar boyu sınırların efendisi olmuştur. Ebu'l Hasan en Nedevi gibiler de müstakil

NETANYAHU ESAT’IN KURALLARINI KOPYA EDIYOR

NETANYAHU ESAT’IN KURALLARINI KOPYA EDIYOR

İsrail istese de Gazze kabusundan uyanamıyor, kurtulamıyor. Esasında Gazze Şeridini 2007 önces

İSRAİL’İN TEMEL YANLIŞI

İSRAİL’İN TEMEL YANLIŞI

İsrail’in temel yanlışı, dini yanlış anlamaktır. Dini yanlış anlamak elbette ki Yahudiler

FİLİSTİN HALKI KAHRAMAN BİR HALK!

FİLİSTİN HALKI KAHRAMAN BİR HALK!

Filistin halkı gerçekten de kahraman bir halk.   Arap Yarımadasından Abdulaziz et Tureyfi Fili

KUDÜS’E BIR ADIM DAHA YAKLAŞMAK

KUDÜS’E BIR ADIM DAHA YAKLAŞMAK

 Aksa Tufanı baskınıyla ilgili elbette bir muhasebe yapılmalı. İsrail’in orantısız güç

İnsanlardan öylesi var ki, herhangi bir ilmî delile dayanmadan Allah yolundan saptırmak ve sonra da onunla alay etmek için boş lafı satın alır. İşte onlara rüsvay edici bir azap vardır.

Lokman,6

GÜNÜN HADİSİ

Gerçek Müslüman

Müslüman, dilinden, elinden müslümanlar selâmette kalan kimsedir. (Buhari, Kitabü'l İman -Abdullâh b. Amr b. Âs)

TARİHTE BU HAFTA

*Conk Bayırı Zaferi(10 Haziran 1915) *Yeniçeri Ocağı'nın Lağvı(12 Haziran 1826) *Cemil Meriç'in Vefatı(13 Haziran 1987) *Darendeli Hacı Hulusi Edendi'nin Vefatı(14 Haziran 1990) *Türkçe Ezan Uygulamasının Kaldırılması(16 Haziran 1950)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI